Történet
Az iskola rövid története



Városunkban a Bándl János által 1852-ben indított vasárnapi tanoncoktatástól nagy változásokon ment át a szakképzés. Az első nagy lépést az 1883. január 7-én megnyílt, iparostanoncok számára létrehozott iskola jelentette. E dátumot tekintjük mai iskolánk alapításának. Ahogyan a védtelen, kiszolgáltatott inasból törvényekkel védett, teljes jogú állampolgárrá váló szakmunkástanuló lett, úgy az iskola is egyre nagyobb figyelmet és fejlesztési lehetőséget kapott a várostól. A kezdeti három tanterem mára már három iskolaépületté nőtt. A kezdetben csak tanoncképzéssel foglalkozó iskola képzési profilja is sokat változott az idők folyamán.
A tanoncok sokáig csak fiúk voltak, a lányok az iskola 20 éves működése után jelentek meg. Az igen sok (kb. 70) oktatott szakma közül a legnépszerűbbek: a szabó, a kőműves, az asztalos, a cipész, a fodrász, a szobafestő voltak, melyek nagy részét még ma is oktatjuk.
Az 1948-as államosítás után már megjelentek az autószerelők, motorszerelők, vízvezeték-szerelők.
Az 1950-es évek közepéig a magánkisipar volt az egyeduralkodó, a sok embert foglalkoztató gyárak, üzemek felépítése után ez megváltozott. A privatizáció következményeként sajnos ma már e munkahelyek megszűntek, így a vállalati tanműhelyek és a végzettek munkalehetőségei is nagymértékben csökkentek.
Állandó, alig leküzdhető problémát okozott az első időkben és sajnos napjainkban is a tanulók elhelyezése.
A mai központi épületünk 1971-ben, a fémipari alapképzést biztosító tanműhelyünk 1976-ban épült. Teremgondjainkat enyhítette az 1987-ben átadott tanműhelyi tíz-tantermes iskolaépület. Sajnos sem ekkor, sem a következő – 1997-es – újabb bővítéskor tornaterem nem épült. A testnevelés órák elhelyezése, illetve a többek által is használt sportcsarnokba (a nagy távolság miatti) ingázás gondot okoz.
A szakmunkásképzés mellett az 1973-74-es tanévtől jelent meg a szakközépiskolai oktatás szakmunkások esti osztályával.
Az első fecskék után a nappali szakközépiskolai képzést az 1988/89-es tanévben a faipari technikus osztály indításával kezdtük meg. Kétévenkénti indítással bővítettük a kínálatot ruhaipari, villamos ipari és egészségügyi osztályokkal.
A környék gazdasági életének változásához alkalmazkodva a szakmunkásképzésben új szakmák oktatását kezdtük meg a 80-as évek első felében: élelmiszertartósító, sütő, húsfeldolgozó. Ezt a szakirányt csak az 1997-es tanévig folytattuk, amikor is a város szakképzési profiltisztítása során e szakterületek helyett a közlekedésgépész képzést kaptuk. E csere számunkra fejlesztési lehetőséget és iskolabővítést jelentett. Az időközben egyre jobban fejlődő faipari tanműhelyünk mellett korszerű autószerelő műhelyeket alakítottunk ki.
1997-ben indítottuk első humán világbanki osztályunkat is, akkor még követőként, majd a következő tanévtől sikeresen pályázóként. A világbankkal kötött szerződés öt évig kötelez bennünket arra, hogy közlekedés és humán szakmacsoportban egy-egy osztályt iskolázzunk be.
A világbanktól kapott eszközök segítették az oktatás színvonalának javítását.
1994-ben a szakmunkásképzőt végzettek között egyre nagyobb igényként lépett fel a nappali képzésben érettségire felkészítő osztály indítása. 2000 szeptemberétől felmenő rendszerben megszűnt a szakmunkások szakközépiskolájának nappali intenzív és levelező tagozata egyaránt és helyette nappalin ifjúsági osztály levelezőn Dolgozók Középiskolája indult.
Az 1999/2000-es tanévben az alapfokú művészetoktatás folytatásaként párhuzamos művészeti képzést indítottunk textilműves, majd a következő évben keramikus és grafikus szakon.
Az iskola többcélú intézménnyé vált az elmúlt évek során: 1995-ben a Nevelési Tanácsadót, 2000-ben a városi kollégiumokat, 2003-ban az Alapfokú Művészetoktatási Iskolát, 2004-ben az Egységes Pedagógiai Szakszolgálatot csatolták intézményünkhöz; így iskolánk a város legnagyobb és legsokrétűbb intézményévé alakult.
2008 szeptemberétől a Nevelési Tanácsadó és az Egységes Pedagógiai Szakszolgálat, 2015. július 1-től az alapfokú művészetoktatáskülönvált az intézménytől.
- július 1-től a Bajai Szakképzési Centrum intézményeként működik.
A változásokat iskolánk eddigi elnevezésével is érdemes felidézni, szemléltetni:
- Baja városi államilag segélyezett Kereskedelmi és Ipariskola (1883)
- Baja Városi Polgári Fiúiskola és a vele kapcsolt Alsófokú Kereskedelmi- és Ipariskola (1888)
- Baja Városi Kereskedő- és Iparostanonc-iskola (1904)
- Baja Városi Kereskedő-, Fiú- és Nőipariskola (1911)
- A bajai városi szakirányú iparos tanonciskola (1944)
- A bajai állami szakirányú iparos tanonciskola (1948)
- Munkaerőtartalékok Hivatala 57. sz. iparostanuló-iskola Baja (1950)
- Munkaerőtartalékok Hivatala 112. sz. iparostanuló-iskola Baja (1951)
- Munkaerőtartalékok Hivatala 609. sz. Ipari Tanuló Intézet Baja (1953)
- Munkaerőtartalékok Hivatala 609. sz. „Türr István” Iparitanuló Intézet Baja (1955)
- Mü.M. 609. sz. „Türr István” Ipari Tanulóintézete Baja (1957)
- 609. sz. Türr István Ipari Szakmunkásképző Intézet (1967)
- Jelky András Szakmunkásképző Intézet és Szakközépiskola (1989)
- Jelky András Szakképző Iskola és Nevelési Tanácsadó (1995)
- Jelky András Szakképző Iskola, Kollégium és Nevelési Tanácsadó (2000)
- Jelky András Szakképző Iskola, Alapfokú Művészetoktatási Iskola, Kollégium és Nevelési Tanácsadó (2003)
- Jelky András Szakképző Iskola, Alapfokú Művészetoktatási Intézmény, Kollégium és Pedagógiai Szakszolgálat (2004)
- Jelky András Általános Művelődési Központ (2006)
- Jelky András Szakképző Iskola és Kollégium (2008)
- Jelky András Szakközépiskola, Szakiskola és Kollégium (2012)
- Bajai Szakképzési Centrum Jelky András Szakközépiskolája, Szakiskolája, és Kollégiuma (2015)
- Bajai Szakképzési Centrum Jelky András Szakgimnáziuma és Szakközépiskolája (2016)
- Bajai Szakképzési Centrum Jelky András Technikum és Szakképző Iskola (2020)